Offline 1.17

Ręce czyli bomba bakteryjna

Nasze ręce codziennie dotykają setek przedmiotów i powierzchni, na których zgromadzone są groźne dla organizmu bakterie: klamek, poręczy, uchwytów, włączników światła, klawiatur komputerowych czy banknotów. Jednorazowy kontakt z taką powierzchnią powoduje „pobranie” od 100 do 10.000 komórek drobnoustrojów. Ręce porównać można zatem do nieustannie tykającej bomby bakteryjnej, a ich mycie do jej rozbrajania.


Higiena rąk to jeden z najskuteczniejszych, a jednocześnie najprostszych sposobów walki z bakteriami. Zastosowanie środków dezynfekujących może zmniejszyć zachorowalność np. pracowników firm czy dzieci w przedszkolach, szkołach o 30%.

Z danych firmy Rentokil Initial wynika, że liczba kolonii bakteryjnych na dłoniach może wahać się od 10 do 100, zaś samych komórek drobnoustrojów - od 40 tys. do 5 mln na cm2 skóry. Większość z nich wchodzi wprawdzie w skład naturalnej i pożytecznej dla organizmu fizjologicznej mikroflory skóry, ale istnieje poważne niebezpieczeństwo pojawienia się na rękach łatwo przylegających do skóry patogenów: pałeczek E.coli, salmonelli, gronkowca złocistego, jaj tasiemca i owsika, wirusów typu rhino i rota – słowem drobnoustrojów wywołujących zatrucia i zakażenia przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.

W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO – World Health Organization) nt. epidemicznego występowania zakażeń przewodu pokarmowego stwierdzono, że 69% tych schorzeń było skutkiem przenoszenia zarazków przez zanieczyszczone ręce. Nic dziwnego, że potocznie nazywa się je chorobami brudnych rąk.

Mycie rąk jest zatem najprostszą i najbardziej skuteczną profilaktyką.

Dzięki myciu rąk można zmniejszyć o połowę liczbę chorób biegunkowych i o 30% liczbę zakażeń dróg oddechowych. Badania Rentokil Initial jak i badania amerykańskich naukowców Uniwersytetu Michigan wykazały, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę groźnych bakterii już o ok. 90%. Kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób.

- Uczymy zarówno pracowników firm, instytucji jak i dzieci w szkołach, że 20-30 sekund to minimalny czas na dokładne umycie rąk. Poza czasem poświęconym na mycie rąk ważne są także rodzaje specyfików do dezynfekcji oraz sposób ich dozowania. Przed zarazkami czyhającymi w toaletach nie zawsze uchronią nas powszechnie stosowane mydła w płynie, wyciskane ze specjalnych pojemników, na których – w odróżnieniu od tradycyjnego mydła w kostkach – bakterie nie powinny się gromadzić – mówi dr Peter Barratt, Technical Manager z firmy Rentokil Initial, specjalizujący się w mikrobiologii. - Okazuje się, że mydło w dotykanym przez wszystkich dozowniku łatwo może ulec zakażeniu drobnoustrojami. Użycie zakażonego mydła w płynie może zwiększyć liczbę drobnoustrojów na rękach aż 26-krotnie. Stosowane przez nas bakteriobójcze rozwiązania do higieny rąk, takie jak bakteriobójcze płyny, czy bezdotykowe dozowniki w skuteczny i jednocześnie łagodny dla człowieka sposób zabijają 99,9% bakterii. Ostatnim ważnym czynnikiem higieny rąk jest ich dokładne osuszanie. Warto pamiętać, że ciepłe i wilgotne środowisko to raj dla rozwoju bakterii - dodaje.

Jak jest z tym myciem rąk i deklaracjami?

Deklaracje dotyczące mycia rąk często nie mają pokrycia w rzeczywistości. Potwierdziły to badania zrealizowane przez firmę Rentokil Initial w dostępnych publicznie toaletach męskich w Wielkiej Brytanii. Zainstalowano tam urządzenie liczące osoby wchodzące do pomieszczeń toaletowych oraz myjące ręce po wyjściu z nich. Okazuje się, iż liczba tych pierwszych była dwukrotnie wyższa, niż tych drugich. Zatem tylko 50% mężczyzn myło ręce. Tymczasem w badaniach ankietowych aż 95% Brytyjczyków deklaruje, iż zawsze myje ręce po wizycie w toalecie.

Powszechne przekonanie, że mężczyźni relatywnie rzadziej myją ręce, jest więc słuszne.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Rentokil Initial w pięciu krajach (Australia, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Singapur) wynika, że zdaniem 35% kobiet ich koledzy z pracy nigdy nie myją rąk po wyjściu z toalety. Najbardziej sceptyczne są pod tym względem Francuzki – u nich odsetek takich opinii sięgnął 55%.

Mężczyźni są znacznie mniej nieufni: tylko 29% z nich podejrzewa swoje koleżanki o brak odpowiedniej higieny rąk, przy czym najwięcej wątpiących jest wśród Niemców – 39%.

Badania Uniwersytetu Michigan wykazały, iż 50% mężczyzn nie używa przy myciu rąk mydła, podczas gdy wśród kobiet odsetek ten wynosi tylko 22%. W tych przypadkach należałoby mówić raczej o dość obojętnym dla drobnoustrojów płukaniu rąk, niż o eliminującym bakterie myciu.

Należy zatem bezwzględnie używać mydła i unikać błędów najczęściej popełnianych przy myciu rąk:
• Mycia krótszego niż 30 sekund.
• Pomijania podczas mycia przestrzeni między palcami.
• Mycia rąk zbyt gorącą wodą, co wysusza skórę i w efekcie uszkadza ją.
• Używania mydeł antybakteryjnych za każdym razem, gdy myjemy ręce - może to zniszczyć te bakterie, które są dla nas pożyteczne.
• Nieosuszania rąk po ich umyciu, co powoduje szybki rozwój bakterii.

9 na 10 osób odwiedzających toalety preferuje ręczniki papierowe zamiast suszarek

Badania obserwacyjne, przeprowadzone podczas największych na świecie targów dla branży środków czystości, wykazały przytłaczającą przewagę papierowych ręczników nad suszarkami.
Przeprowadzone podczas targów ISSA/Interclean Amsterdam 2016 badania obserwacyjne potwierdziły, że 90% osób woli wycierać ręce papierowymi ręcznikami, niż korzystać z suszarek na powietrze.

Podczas badań przeprowadzonych przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów Papierniczych (ETS – European Tissue Symposium) obserwowano zachowanie 3879 odwiedzających (2474 mężczyzn i 1405 kobiet) podczas mycia i suszenia rąk po wyjściu z toalety. Cztery toalety (dwie męskie i dwie damskie) zostały wyposażone zarówno w ręczniki papierowe, jak i suszarki, ustawione jedno nad drugim.

Mając do wyboru takie metody osuszania rąk, 90% mężczyzn i 91% kobiet postawiło na ręczniki papierowe zamiast suszarek.

- Postanowiliśmy przeprowadzić to badanie podczas targów Interclean/ISSA, aby lepiej zrozumieć zachowanie ludzi w toaletach – wyjaśnił przewodniczący ETS, Roberto Berardi. - Wyniki były jednoznaczne. W zdecydowanej większości podczas wizyt w toalecie ludzie preferowali osuszanie rąk za pomocą papierowych ręczników.

Badania skupiły się również na dominacji mydła w procesie mycia rąk. Okazało się, że 26% odwiedzających myło ręce samą wodą, natomiast 74% używało także mydła. Użycie mydła było większe niż w poprzednich badaniach, prawdopodobnie ze względu na to, że użytkownikami byli profesjonaliści z branży środków czystości.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez wiodących mikrobiologów wykazały, że jednorazowe ręczniki zapewniają najbardziej higieniczny sposób osuszania rąk po wizycie w toalecie, tak jak pokazano w filmie.

- Mamy teraz dowód na to, że ręczniki papierowe są nie tylko dobrym środkiem w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusów, ale są również najchętniej wybieranym sposobem osuszania rąk przez użytkowników toalet – podsumował Roberto Berardi. - Osoby zarządzające takimi obiektami powinny wziąć to pod uwagę, jeśli chcą, aby po wizycie w toalecie klienci byli nie tylko zadowoleni, ale również zdrowi.

Podsumowanie badań:
• Toalety męskie: 90% wybrało ręczniki papierowe, a 13% suszarki na powietrze (3% skorzystało z obu metod, stąd wynik przekraczający 100%)
• Toalety damskie: 91% odwiedzających wybrało ręczniki papierowe, a 11% suszarki na powietrze (2% skorzystało z obu metod, stąd wynik przekraczający 100%)
• 71% mężczyzn umyło ręce wodą i mydłem. 29% użyło tylko wody.
• 77% kobiet umyło ręce wodą i mydłem. 23% użyło tylko wody.

infografika

Wydawca

safety media biale

Redakcja

Redaktor Naczelny 
Fabian Biel 
f.biel@kulturabezpieczenstwa.pl 

Sekretarz Redakcji: 
Malwina Kuśmierczyk 

redakcja@kulturabezpieczenstwa.pl 

Biuro reklamy: 
Katarzyna Czak 

k.czak@kulturabezpieczenstwa.pl 

Skład i łamanie do druku: 
Safety Media 

Pobierz najnowsze wydanie

Newsletter

Bądź na bieżąco, zapisz się na newsletter!
Poinformujemy Cię o nowym wydaniu czasopisma "Offline".
Dajemy gwarancję, że Twoje dane nie będą udostępniane firmom zewnętrznym.

  • Najnowsze

  • Popularne

Loading
Loading